Szanowni Państwo,

opublikowany w wrześniu raport austriackiej Agencji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES) ujawnił, że ​​prawie 40% ocenionych suplementów roślinnych z tamtejszego rynku, które używały terminów „superfood”, „oczyszczanie” i „detoksykacja”, było nieprawidłowo oznakowanych. Spośród 61 przebadanych próbek produktów, aż 24 zostały zdyskwalifikowane.

Głównymi powodami reklamacji było wprowadzenie w błąd, naruszenie  przepisów rozporządzenia w sprawie oświadczeń oraz formalne wady etykietowania.

Termin „superfood” był zwykle używany do określenia egzotycznej żywności o wysokiej wartości odżywczej lub produktów wywierających korzystny wpływ na zdrowie.

Wg AGES tezy o „oczyszczaniu” i „odtruwaniu” w przypadku suplementów diety nie miały żadnego uzasadnienia naukowego.

Jedna próbka produktu na bazie sproszkowanego korzenia kurkumy (Curcuma longa L.) została odrzucona jako „niebezpieczna - nieodpowiednia do spożycia przez ludzi”, ponieważ zalecane spożycie znacznie przekraczało ustalone przez EFSA dopuszczalne dzienne spożycie kurkuminy.

 

Raport mogą Państwo zaleźć pod linkiem:

https://www.ages.at/download/0/0/c40c3cc387873db0f2d67c41187071836848c0a9/fileadmin/AGES2015/Wissen-Aktuell/SPA/SPA_2020/A-008-20_Wissen_aktuell.pdf

 

Umiejętne stosowanie pending health claims w przekazach komercyjnych nt. środków spożywczych, w tym suplementów diety, stanowi nie lada wyzwanie.

Największą trudnością jest przekazanie „jasnej i łatwo zrozumiałej” deklaracji, która jednocześnie posiada właściwe uzasadnienie naukowe.

 

Kwestie związane ze stosowaniem  oświadczeń zdrowotnych będą dyskutowane podczas 2 dniowych webinariów organizowanych przez Foodie 26 i 27.10 br.

 

Uczestnictwo w obu webinariach umożliwia skorzystanie z ceny promocyjnej.

 

Szczegółowe informacje organizacyjne oraz program całego wydarzenia znajdują się na naszej stronie internetowej: http://www.szkoleniafoodie.pl/  

 

Zapraszamy do zapisów!

 

Foodie Sp. z o.o. Sp.k.

Aktualności

Szkolenia