Szanowni Państwo,

 

26 i 27.10 Foodie po raz drugi w tym roku organizuje w formie webinarium warsztaty ze znakowania żywności oraz szkolenie dot. aktualnej sytuacji na rynku suplementów diety w Polce i UE.

 

Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej prace KE i EFSA nad bezpieczeństwem żywności stale postępują.

W tym miesiącu m.in. udostępniono projekty rozp. zmieniające zał. III pkt B i C rozp. 1925/2006 w zakresie stosowania w żywności i suplementach diety:

  1. gatunków botanicznych zawierających pochodne hydroksyantracenowe (HAD), tj. zakazu stosowania aloesu, senesu, rzewienia i ich przetworów zanieczyszczonych tymi związkami  
  2. monakoliny ze sfermentowanego czerwonego ryżu, tj. możliwości stosowania monakoliny w ilości nie większej niż 3 mg, pod warunkiem podania w oznakowaniu szeregu ostrzeżeń,
  3. ekstraktu z zielonej herbaty zawierającego 3-galusan (-) epigallokatechiny stosowanego w żywności, w tym w napojach i suplementach diety- w ilości maksymalnej 800 mg (-) 3-galusanu epigallokatechiny.

 

Wraca również temat ustalenia maksymalnych ilości witamin i składników mineralnych w suplementach diety i w żywności wzbogacanej, zainicjowany przez Niemcy, oraz dyskusja nad systemami znakowania wartością odżywczą z przodu opakowania (FOPLN) oraz profili żywieniowych, a także znakowanie krajem pochodzenia.

 

Komisja przeredagowała też projekt rozporządzenia w sprawie dopuszczenia niektórych substancji dodatkowych do suplementów diety dla niemowląt i małych dzieci.

 

Na szkolenie w dniu 27.10 zaprosiliśmy przedstawicieli różnych instytucji (Ministerstwo Rolnictwa, NIZP- PZH, PASMI, URPL, SANEPID, CZD), którzy nadzorują i opiniują proces zmian zachodzących w UE i w kraju. Dzięki temu poznają Państwo stanowisko Polski oraz wyniki aktualnych dyskusji i kierunki zmian przepisów.

 

Warsztaty ze znakowania zostaną poprowadzone przez doradców Foodie. Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić znajomość przepisów i poznać aktualne podejście organów kontrolnych do informacji przekazywanych konsumentom.

 

Serdecznie zapraszamy, zapisy jeszcze trwają!     

 

Foodie Sp. z o.o. Sp.k.

Aktualności

Szkolenia