Szanowni Państwo,

5 lutego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował kolejną opinię w sprawie nowego składnika żywności – astaksantyny. Jest to różowy ekstrakt z algi Haematococcus pluvialis, który oprócz tego że jest karotenoidem stosowanym w celach barwiących w żywności i paszach, można też stosować w suplementach diety w postaci oleożywicy z algi, w maksymalnej ilości do 8 mg dziennie – w przeliczeniu na astaksantynę.

 

W nowej  ocenie panel ustalił wyższy poziom ADI dla astaksantyny - 0,2 mg/kg m.c, i tym samym potwierdził, że narażenie na astaksantynę z diety podstawowej (ryby i skorupiaki) w połączeniu z 8 mg z suplementów diety nie stwarza zagrożenia dla dorosłych.

Treść opinii dostępna jest na stronie EFSA: http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/5993

 

Przypominamy, że do 21 lutego mogą Państwo skorzystać z promocyjnej ceny na warsztaty praktyczne ze stosowania prawa, pt. Etykietowanie i reklama żywności w praktyce, które odbędą się 24 marca 2020 r. w Warszawie.

 

Szczegółowe informacje organizacyjne, oraz program na najbliższe wydarzenie znajduje się na stronie internetowej: http://www.szkoleniafoodie.pl/

Aktualności

Szkolenia