Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie Główny Inspektor Sanitarny, przedstawił interpretację „Zawiadomienia Komisji w sprawie pytań i odpowiedzi dotyczących stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji nt. żywności”, w sprawie informacji umieszczanych na etykietach typu „peel- off”.

Interpretacja przepisów prawa żywnościowego wg Organu zakłada, że etykieta typu „peel-off”, która zawiera obowiązkowe informacje nt. żywności na wewnętrznej stronie naklejki, nie spełnia wymogów rozporządzenia nr 1169/2011, ze względu na brak łatwego dostępu do obowiązkowych danych na temat żywności. Tego rodzaju innowacyjny sposób przedstawiania informacji nt. żywności może wprowadzać konsumentów w błąd – konsumenci mogą nie wiedzieć gdzie szukać informacji.

Zastosowanie etykiety typu „peel-off” może być natomiast zgodne z przepisami, jeżeli wewnątrz etykiety zamieszczone są jedynie dodatkowe informacje na temat żywności (np. oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, informacja w innych językach, informacje z zakresu reklamy i promocji), a wszystkie obowiązkowe dane wynikające z przepisów rozporządzenia nr 1169/2011 i przepisów szczegółowych – na zewnętrznej stronie etykiety/opakowania.

W branży spożywczej należy zwrócić szczególną uwagę na to gdzie trzeba zamieścić informacje obowiązkowe, a gdzie można dobrowolne. Dotyczy to każdego rodzaju etykiety, nie tylko etykiety typu peel-off. Pochylimy się nad tym tematem na warsztatach ETYKIETOWANIE I REKLAMA ŻYWNOŚCI W PRAKTYCE - WARSZTATY ZE STOSOWANIA PRAWA, które odbędą się 14.10.2019 r. w Warszawie.

Mamy do dyspozycji ostatnie wolne miejsca!

Szczegółowe informacje organizacyjne, oraz program na najbliższe szkolenie, znajdują się na naszej stronie internetowej: http://www.szkoleniafoodie.pl/

Zapraszamy do zapisów!

Aktualności

Szkolenia