Szanowni Państwo,

kontrowersyjne zagadnienia dwutlenku tytanu i CBD pozostają przedmiotem prac na forum unijnym i krajowym.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował ostatnio opinię na temat proponowanej zmiany unijnej specyfikacji dwutlenku tytanu w odniesieniu do włączenia dodatkowych parametrów dot. rozkładu wielkości cząstek. Proponuje uwzględnić w specyfikacji następujący wymóg: mediana minimalnego zewnętrznego wymiaru cząsteczek ponad 100 nm, co odpowiada maksymalnie 50% cząsteczek o medianie minimalnego zewnętrznego wymiaru poniżej 100 nm. Przypominamy, że niedawno Francja zapowiedziała wprowadzenie zakazu stosowania dwutlenku tytanu w żywności w związku z wątpliwościami dotyczącymi bezpieczeństwa tej substancji dodatkowej, związanymi m.in. z oddziaływaniem cząsteczek w skali nano.

Natomiast na poziomie krajowym, Komisja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Rady Sanitarno-Epidemiologicznej opracowała stanowisko dotyczące bezpieczeństwa stosowania konopi siewnych w żywności ze względu na obecność THC i CBD. Podtrzymuje w nim stanowisko KE, że niektóre produkty pochodzące z konopi siewnych Cannabis sativa, takie jak: nasiona, olej z nasion, mąka z nasion konopi, odtłuszczone nasiona konopi nie powinny być traktowane jako nowa żywność (novel food). Natomiast pozostałe produkty z tego surowca, nieposiadające historii spożycia przed dniem 15 maja 1997 r. wymagają przed wprowadzeniem do obrotu przeprowadzenia stosownego postępowania dla nowej żywności. Jednocześnie Komisja zwraca uwagę na zakaz wskazywania w etykietowaniu właściwości leczniczych takich produktów, w tym obecności związków o działaniu terapeutycznym, takich jak kannabidiol (CBD).

Ocena składu suplementów diety będzie jednym z tematów jesiennego szkolenia Foodie „Suplementy diety –aktualności i planowane zmiany”, które odbędzie się 15.10.2019 r. w Warszawie.

Już teraz zapraszamy do zapisów!

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie: http://www.szkoleniafoodie.pl/

Aktualności

Szkolenia