Szanowni Państwo,

belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa w Łańcuchu Żywnościowym (FASFC) wydała ostrzeżenie do konsumentów, żeby nie spożywali suplementu diety „na naukę” „Studeerpil”, po tym jak wykryto w nim zbyt wysokie poziomy kofeiny i witaminy B6. Produkt zawierał w zalecanej porcji dziennej 320-380 mg kofeiny i 20 mg witaminy B6, natomiast w Belgii obowiązują odpowiednio limity zawartości w suplementach – 80 mg kofeiny i 6 mg witaminy B6/dobę.

W Belgii maksymalne poziomy witamin i składników mineralnych są określone na mocy przepisów dekretu z 3 marca 1992 r. W Polsce rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie składu i oznakowania suplementów diety nie określa limitów tych składników. Istotną wytyczną w tym zakresie są natomiast ostatnie wyniki prac Zespołu ds. Suplementów Diety przy Głównym  Inspektorze Sanitarnym, który wydał uchwały w sprawie maksymalnej dawki witaminy D, C, A, kwasu foliowego, niacyny, manganu i cynku w zalecanej porcji dziennej w suplementach diety. W przypadku niektórych z tych składników przewiduje się także umieszczenie dodatkowych ostrzeżeń w etykietowaniu.

Ocena składu suplementów diety będzie jednym z tematów jesiennego szkolenia Foodie „Suplementy diety –aktualności i planowane zmiany”, które odbędzie się 15.10.2019 r. w Warszawie.

Już teraz zapraszamy do zapisów!

Aktualności

Szkolenia