Szanowni Państwo,

KE przedstawiła do konsultacji społecznych projekt przepisów wprowadzających limit zawartości tłuszczów trans w żywności, innych niż te występujące naturalnie w tłuszczu zwierzęcym (link). Miałby on wynosić 2 gramy na 100 g tłuszczu i dotyczyć wszystkich środków spożywczych przeznaczonych dla konsumenta finalnego. Projekt zakłada okres przejściowy dla produktów niezgodnych z limitem trwający do 1 kwietnia 2021 r.

A czy nieobecność albo niska zawartość tłuszczów trans w produkcie może być podkreślona w etykietowaniu za pomocą oświadczenia żywieniowego? To i inne pytania z zakresu oświadczeń będą omawiane na szkoleniu pt.: „ZNAKOWANIE I REKLAMA ŻYWNOŚCI”, które odbędzie się 29.11.2018 r. w Warszawie.

Przypominamy również, że nadal trwają zapisy na szkolenie pt.: „SUPLEMENTY DIETY” DLA ZWIERZĄT DOMOWYCH – KWALIFIKACJA, OBRÓT, ZNAKOWANIE I KONTROLA”, które odbędzie się już 29.10.2018 r. w Warszawie.

Szczegółowe informacje organizacyjne, oraz programy na najbliższe szkolenia znajdują się na naszej stronie internetowej: http://www.foodie.pl/szkolenia

Zapraszamy do zapisów!

Aktualności

Szkolenia