21 marca br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazało się Zalecenie Komisji w sprawie monitorowania metali i jodu w wodorostach morskich, halofitach i produktach na bazie wodorostów morskich.
Państwa członkowskie, przy współpracy z podmiotami prowadzącymi przedsiębiorstwa paszowe i żywnościowe, powinny monitorować w latach 2018, 2019 i 2020 obecność arsenu, kadmu, jodu, ołowiu i rtęci w wodorostach morskich, halofitach i produktach na bazie wodorostów morskich, a także dane dotyczące występowania odnoszące się do dodatków do żywności na bazie wodorostów morskich.

Więcej na temat aktualnych prac EFSA i KE nad ustanowieniem nowych zaleceń lub maksymalnych poziomów zanieczyszczeń w żywności mogą Państwo przeczytać w artykule autorstwa Foodie „Zanieczyszczenia w żywności przegląd najnowszych zmian prawnych i prac KE oraz EFSA”, który ukazał się w lutowym numerze Przemysłu Spożywczego (w załączeniu). Zachęcamy do lektury!
Zanieczyszczenia w produktach pochodzenia roślinnego będą jednym z zagadnień omawianych na konferencji: ZMIANY W PRAWIE ŻYWNOŚCIOWYM – KONTROLA, ZANIECZYSZCZENIA, DODATKI, NOVEL FOOD, OŚWIADCZENIA organizowanej w ramach Jubileuszu 10-lecia Foodie, która  odbędzie się w dn.  22.05.2018 r. w hotelu Polonia Palace w Warszawie.

Szczegółowe informacje na temat konferencji i szkoleń znajdują się na stronach: www.jubileuszfoodie.pl oraz www.foodie.pl  
Pełnych informacji nt. wydarzenia udziela Biuro Foodie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (+48) 22 110 34 24.

Serdecznie zapraszamy do zapisów!

Zachęcamy również do obserwowania naszego profilu na portalu LinkedIn, na którym zamieszczamy najnowsze aktualności:
https://www.linkedin.com/company/foodie-sp-z-o-o-sp-k/

 

Aktualności

Szkolenia