Komitet ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Higieny Żywności (ENVI) odrzucił w drodze głosowania propozycję 2 oświadczeń żywieniowych. 
Deklaracje o treści: 
- "teraz zawiera X% mniej" (określonego składnika odżywczego)
- "bez dodatku soli/sodu"

miały uzupełnić listę dozwolonych nutrition claims w załączniku do rozporządzenia 1924/2006. 23 stycznia Rada przyjęła oświadczenia, ale Parlament Europejski zgłosił swój sprzeciw. Rozstrzygnięcie tej kwestii ma przynieść najbliższa sesja plenarna. Stowarzyszenia producentów żywności wyraziły swoje obawy i zwiększają nacisk na członków Parlamentu Europejskiego, aby zagłosowano "za" wprowadzeniem oświadczeń.

Obecnie, wg wymagań załącznika rozp. 1924/2006 można stosować oświadczenia o "niskiej/bardzo niskiej zawartości soli/sodu" lub informować, że produkt "nie zawiera soli/sodu". W przypadku składników odżywczych można użyć claim "o obniżonej zawartości".

Niemiecka organizacja Foodwatch skierowała do sądu w Hamburgu sprawę przeciwko firmie Unilever. Korporacja zamieściła w charakterystyce produktu Becel Pro.activ (margaryna z dodatkiem steroli roślinnych) informację, że "z naukowego punktu widzenia nie ma dowodów" na skutki uboczne spożywania margaryny. Biorąc pod uwagę przepisy rozporządzenia nr 608/2004 (zawężające grupę odbiorców produktów z dodatkiem steroli wyłącznie do osób, które chcą obniżyć swój poziom cholesterolu we krwi) oraz opinie naukowe EFSA, osoby zdrowe, w tym dzieci poniżej 5 lat oraz kobiety w ciąży i karmiące nie powinny spożywać tego rodzaju żywności. Takiej informacji producent jednak nie podał do wiadomości.

Prawidłowe znakowanie, prezentacja i reklama produktu będą tematem szkolenia ..(kwiecień), natomiast nowości w temacie suplementów diety i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego - w tym zagadnienia związane ze stosowaniem oświadczeń zdrowotnych, zostaną szczegółowo omówione na szkoleniu..(marzec).

Probiotyki nadal pozostają gorącym tematem. Japońska firma Miyarisan Pharmaceutical złożyła wniosek o nadanie statusu novel food szczepowi bakterii probiotycznych. Bakterie Clostridium butyricum (szczep CBM 588) znalazłyby zastosowanie w suplementach diety, a ich działanie miałoby polegać na utrzymaniu lub przywróceniu prawidłowego funkcjonowania flory jelitowej. Tak naprawdę szczep byłby nową żywnością  tylko w UE, gdyż od wielu lat jest on dostępny na rynkach Japonii i w innych krajach azjatyckich. 
Ponadto, firma Nestle przedłużyła umowę  o współpracy ze szwedzką firmą BioGaia na używanie produkowanych przez nią szczepów - Lactobacillus reuteri w produktach do początkowego żywienia niemowląt.
Przypomnijmy, że do tej pory wszystkie wnioski o udzielenie zgody na stosowanie oświadczeń zdrowotnych w zakresie działania bakterii probiotycznych (z wyjątkiem jednego dot. kultur bakterii jogurtowych i wpływu na trawienie laktozy) zostały odrzucone przez EFSA.

Stosowanie oświadczeń zdrowotnych oraz nowości na rynku suplementów diety i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego zostaną szczegółowo omówione na szkoleniu, które odbędzie się 22 marca 2012. Natomiast prawidłowe znakowanie, prezentacja i reklama produktu będą głównym tematem szkolenia 4 kwietnia 2012.

Od początku tego roku w europejskim systemie RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Spożywczych i Środkach Żywienia Zwierząt) pojawiło się kilkanaście powiadomień o wystąpieniu w produktach spożywczych niedozwolonych składników.

Zawiadomienia dotyczyły użycia zabronionych w suplementach diety substancji czynnych: sildenafil, tadalafil, sibutramina, oktopamina oraz melatonina, a także roślin - tonkgat ali (Eurycoma longifolia) i selernicy (Cnidium monnieri). Jeśli chodzi o żywność dietetyczną i wzbogacaną, wpłynęły zgłoszenia produktów o bardzo wysokiej zawartości witaminy D, przekroczonym limitem zawartości glutenu w produkcie bezglutenowym a także zawierających niedozwolone pochodne kreatyny - jabłczan i ester kreatyny oraz nowe składniki żywności: jabłczan cytruliny i alfa ketoglutaran argininy.

Wniosek przyjęła brytyjska Food Standard Agency (odpowiednik polskiego GIS). Według uzasadnienia wnioskodawcy olej stosowany byłby w suplementach diety jako źródło kwasów z rodziny omega-3: EPA i DHA. Obecnie można stosować oświadczenia żywieniowe dotyczące wyżej wymienionych kwasów – pod warunkiem, że dany produkt jest ich źródłem lub charakteryzuje się ich wysoką zawartością.

Jeśli chodzi o oświadczenia zdrowotne dla EPA i DHA - można stosować te, które zostały włączone do wspólnotowego wykazu dozwolonych deklaracji, w kategoriach: dot. zdrowia i rozwoju dzieci (m.in. wpływ na rozwój mózgu) oraz zmniejszania ryzyka choroby (tłuszcze do smarowania o wysokiej zawartości NKT). Nadal czekamy na publikację wykazu oświadczeń funkcjonalnych.

Aktualności

Szkolenia